דיאטה זהו הליך הרזיה שיש לו התחלה ויש לו סוף. העבודה על פי תפריטים מקובעים היא תחילת הסוף, למה? כי אף אחד לא ממש מסוגל לחיות בצורה כל כך נוקשה ומוכתבת, בוודאי לא בנושא של אוכל, כשהשפע וההיצע כל כך גדולים, כשכל האירועים, המסיבות והחגים סבים סביב אוכל ואכילה, שאנחנו יודעים בדיוק באיזו מסעדה נאכל ביום שבו ננחת ביבשת המועדפת עלינו….

ומה בכל זאת?
שינוי הדרגתי ואמיתי באורח החיים- זו החלטה שדורשת אורך נשימה ובגרות מסויימת. הרבה פעמים היא מגיעה רק אחרי דיאטות יו יו של עלייה – ירידה- עליה – ירידה וחוזר חלילה, אחרי שכלו כל הקיצים, שמבינים כמה קל לרדת כך אבל כמה בלתי אפשרי לשמור. כי הרי, אחרי תקופה של הרעבה, זאת יודעים כולם , אנו מסוגלים לאכול כמויות אדירות, זהו מנגנון הישרדות, הגוף כאילו "מצטייד" לתקופת ההרעבה הבאה, זהו מנגנון השרדות ראשוני ומתוחכם. ובמונח הרעבה אני לא מתכוונת רק למחסור קלורי קיצוני, אלא גם להמנעות ממושכת מאבות מזון מסויימים (פחמימות , לדוגמא) או מקבוצות שלמות של מזונות. ההמנעות יוצרת חסכים, ככל שהזמן עובר, תחושת החסר מתגברת ובהזדמנות הראשונה שבה נהיה חלשים יותר (עצובים, עצבניים, מתוסכלים, עייפים או סתם משועממים…) נחזור מחדש ובגדול למזון ממנו נמנענו.

השינוי מתחיל בצעדים קטנים ומדודים- בדומה לילד שלומד ללכת, לפי כמה עקרונות:
–         הקפדה על איכות- "אתה מה שאתה אוכל"- בחירה מדויקת יותר של המזון הנכנס לפינו
–         הקטנת כמויות באופן סביר
–         חלוקת המזון על פני כל היום , על מנת למנוע שעות ארוכות של הרעבה
–         יצירת התפריט האישי, מתוך הבנה שהכל מותר (מונע חסכים וחשקים מיותרים)
–         שיפור הרגלי האכילה שלנו (לאכול לאט, ללעוס היטב, לא לאכול כשדעתנו מוסחת לדברים אחרים, לתת כבוד לאוכל ועוד)
–         ניהול אורח חיים פעיל יותר   
–         עבודה מקבילה על שינוי דימוי הגוף שלנו- "לאהוב את מה שיש"
–    
 ישנם הרבה שינויים חיוביים שניתן להכניס בהרגלי החיים שלנו בהקשר של תזונה ו- well being.

אין תחליף לאורח החיים הבריא, המזון שאנחנו מכניסים לפינו משפיע עלינו בכל רמות הקיום שלנו. אולם, חשוב לעשות זאת בהדרגה, לא כפרויקט זמני, אלא כדרך חיים חדשה.
אך לפני הכל, אני קוראת לכן הנשים, לקבל את הגוף הנשי כפי שהטבע ייעד אותו להיות, ולכם הגברים, לא להאמין למה שמנסים למכור לכם. זה לא אנושי, לא נשי ולא הגיוני.
בואו נתחיל את השינוי מכאן, זהו הזמן, המקום והעידן הנכון לעשות זאת!

נגה שמש – דיאטנית קלינית, מנחת קבוצות מוסמכת ומאמנת להרזיה. מנחה קבוצות הרזיה וירידה במשקל.